Ranking najdroższych wiz turystycznych.

Trafiła się oferta i znaleźliśmy tanie bilety lotnicze? Super okazja, która już nie powtórzy się? Więc od razu je kupujemy.
Do wyjazdu pozostało jeszcze sporo czasu, ale już zaczynamy przygotowywać plan. Wertujemy Internet w poszukiwaniu wiadomości, czytamy blogi podróżnicze, oglądamy Vlogi podróżników i nagle pojawia się słowo „wiza”. Nigdy wcześniej wiza nie była nam potrzebna, ponieważ nasze podróże do tej pory były albo po Europie albo po Ameryce Południowej, gdzie do żadnego kraju wiza nie była wymagana.

Sprawdzamy jak to wygląda z krajami Afrykańskimi i tutaj trafiamy na niespodziankę. Do większości krajów które planowaliśmy odwiedzić wizy są wymagane. Kolejną nie lada niespodzianką są koszty opłat konsularnych.

Uwaga! Pod uwagę braliśmy tylko i wyłącznie opłaty niezbędne do uzyskania wizy. Bez kalkulowania np. opłat kurierskich, czy koniecznych wizyt osobistych i związanych z tym dojazdów.

Kurs EURO z dziś to 4.57 a USD 4.21.

Jeszcze jedna ważna uwaga. Na wielu forach znaleźć można informacje, że gdzieś komuś udało się uzyskać wizę taniej np. w sąsiednim kraju. Być może. Natomiast opracowując ten ranking bazowaliśmy na oficjalnych danych i sprawdzonych informacjach.

 1. Chiny 445 PLN
  Chiny są 3 krajem na świecie co do wielkości, więc za jednym razem na pewno nie uda nam zobaczyć nawet połowy co ma do zaoferowania. Wiza kosztowna, ale pocieszeniem może być, że może być dwukrotnego wjazdu, ważna pół roku od daty wydania. Jeden pobyt do 30 dni. Centrum Wizowe mieści się w Warszawie.
Wiza do Chin
 1. Sierra Leone ok 457 PLN
  Sierra Leone to kraj położony w Afryce w jej zachodniej części. Czym może kusić? Półwysep Freetown, piękne białe plaże sąsiadujące z dżunglą, Banana Islands, czy możliwość nurkowania w krystalicznie czystych wodach. Park Narodowy Outamba-Kilimi oferuje widok rzadkich antylop bongo, a także słonie i hipopotamy. Najbliższy konsulat znajduję się w Berlinie i tam należy ubiegać się o wizę.
Wiza do Sierra Leone
 1. Czad ok 457 PLN
  Państwo położone w środkowej Afryce nad drugim co wielkości jeziorem w Afryce o tej samej nazwie.
  Północna część kraju to piaski i kamienie Sahary oraz wulkaniczne masywy górskie – jedno z najbardziej niedostępnych miejsc nie tylko w Afryce, ale i na świecie. Najwyższym szczytem jest Emi Kussi (3415 m n.p.m.)- wygasły wulkan. Jest to również najwyższy szczyt Sahary. Jest to na pewno nie lada gratka dla alpinistów czy himalaistów, jednak przed planowaną wyprawą należy ubiegać się o wizę. Najbliższy konsulat znajduję się w Berlinie.
Wiza do Czadu
 1. Demokratyczna Republika Konga 500 PLN
  Sami obywatele DRK mówią, że mają wszystko i oceniają kraj, jako najbogatszy na świecie pod kątem surowców naturalnych i możliwości jakie daje fauna i flora. Mają mały kłopot z technologiami i zarządzaniem. Czy warto zobaczyć najbogatszy kraj świata?
  Konsulat Demokratycznej Republiki Konga( DRK) znajduję się w Warszawie i tutaj należy aplikować o wizę. Nie ma możliwości uzyskania jej online ani na granicy.
Wiza do DRK
 1. Kongo Brazzaville 503 PLN
  Kongo Brazzaville to w 60% lasy tropikalne, dlatego jest perełką dla osób które cenią sobie naturę. W lasach mieszka ok 10 tys szympansów co stanowi 80% populacji tych zwierząt na świecie. Można spotkać tam również afrykańskie słonie leśne, antylopy czy lwy. Osoby które chciały by zobaczyć je na żywo w swoim naturalnym środowisku muszą pamiętać że potrzebna jest wiza, aby móc wjechać na terytorium Konga. Najbliższy konsulat znajduję się w Berlinie.
Wiza do Kongo
 1. Ghana 503 PLN
  Ghana znajduję się w zachodniej części Afryki. Staje się co raz bardziej popularna i atrakcyjna turystycznie. Jednak żeby móc odwiedzić ten kraj wymagana jest wiza. Najbliższy konsulat, gdzie możemy się starać o wizę znajduję się w Berlinie. Czas oczekiwania to przynajmniej dwa tygodnie.
Wiza do Ghany
 1. Kamerun 548 PLN
  Kamerun jest to państwo, które znajdujące się w środkowej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Fani piłki nożnej zapewne pamiętają zapewne wiele meczy, gdzie drużyna Kamerunu stawiała zacięty opór potęgom. Najciekawsze w Kamerunie są parki przyrodnicze, wodospady i różnorodność klimatyczna. Najbliższy konsulat w którym moglibyśmy uzyskać wizę znajduję się w Berlinie.
Wiza do Kamerunu
 1. Arabia Saudyjska ok 589 PLN
  Obywatele Polski od października 2019 mogą w końcu wyjechać do Arabii Saudyjskiej w celu turystycznym. Jednakże wiza nie jest wydawana przez konsulat( wydawane są wizy biznesowe, rodzinne, pracownicze czy pobytowe). Cała procedura odbywa się online co na pewno jest ułatwieniem, ale nie należy ona do najtańszej. Na naszej liście nadrożnych wiz, znalazła się na trzecim miejscu.
Wiza do Arabii Saudyjskiej
 1. Lesotho ok 632 PLN
  Lesotho jest Państwem które znajduję się w południowej Afryce. Takie państwo w państwie, bo dookoła RPA a Lesotho stanowi wyodręnione państwo otoczone innym. Wybierając się w ten region wiza jest również wymagana. Jednak jest jedno ułatwienie w jej uzyskaniu, można uzyskać wizę elektroniczną, dzięki czemu nie musimy dostarczyć fizycznie swojego paszportu do Konsulatu, który znajduję się w Berlinie. Cała procedura odbywa się online.
Wiza do Lesotho
 1. Nigeria 1997 PLN
  W Warszawie, znajduję się ambasada Nigerii, ale na chwilę obecną nie wydaje wiz. Najbliższy konsulat gdzie możemy uzyskać wizę znajduję się w Berlinie. Jednak jedyną opcją złożenia dokumentów, jest zrobienie tego przez biuro podawcze, które również pobiera opłaty za swoje usługi. Dlatego też ostateczny koszt wizy do tego kraju może spowodować zawrót głowy. Co możemy otrzymać w zamian? Oprócz wielu walorów turystycznych, dość duży rynek, bo Nigeria to najbardziej ludny kraj w Afryce – ponad 200 milionów mieszkańców.
Wiza do Nigerii

Inne kraje poza TOP 10, których opłaty są dosyć znaczne:

Malawi ok 405 PLN
Burkina Faso ok 360 PLN
Namibia ok 360 PLN
Republika Środkowej Afryki- 360 PLN
Algieria 350 PLN
Wybrzeże Kości Słoniowej ok 330 PLN
Angola ok 294 PLN
Mongolia ok 270 PLN
Mozambik ok 270 PLN
Rosja ok 262 PLN
Zdjęcia pobrane z unsplash