Legalizacje dokumentów i apostille: Niemcy (Republika Federalna Niemiec)
Polskie dokumenty do obrotu prawnego na terenie Republiki Federalnej Niemiec.
Polska i Niemcy honorują zapisy konwencji haskiej z 1961 roku. Oznacza to, że polskie dokumenty z klauzulą Apostille do Niemiec mogą być użyte do obrotu prawnego u naszego zachodniego sąsiada. Także niemieckie dokumenty z apostille do Polski mają moc prawną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak uzyskać apostille do Niemiec?
Niektóre dokumenty, jakie będziesz wykorzystywać na terenie Republiki Niemiec musisz zalegalizować w Polsce. Zwróć uwagę, czy dokument jest odpowiednio przygotowany. Musi zawierać pieczęć i podpis odpowiedniej instytucji. Referat d/s Legalizacji MSZ nie potwierdza, czy dany dokument jest odpowiednio przygotowany. Klauzula apostille jest poświadczeniem, że dokument jest podpisany przez odpowiednią osobę, która ma do tego uprawnienia.
Odpis z KRS może być pełny lub aktualny. MSZ potwierdzi pieczęcią apostille, że dokument jest wiarygodny. Natomiast nie zweryfikuje, która wersja jest Ci potrzebna na terenie Niemiec.
Apostille do Niemiec:
Czas oczekiwania dotyczy MSZ. W przypadku dokumentów szkolnych czas wynosi min. 30 dni.
Koszt dotyczy 1 dokumentu w 1 instytucji. Jeśli dokument będzie wymagał 2 legalizacji, koszt usługi x2. Np. apostille faktury najpierw poświadczamy w KIG.
Ile kosztuje apostille do Niemiec?
Opłata urzędowa za apostille do Niemiec to 60 zł. NAWA pobiera opłatę 60 zł a Kuratorium poświadczy świadectwo szkolne za darmo.
Ile się czeka na apostille do Republiki Federalnej Niemiec?
W biurze legalizacji dokumentów MSZ sprawę załatwisz “od ręki”. Natomiast w NAWA i Kuratorium trzeba czekać od kilku do kilkunastu dni roboczych.
Czy dokumenty z Apostille do Niemiec muszę przetłumaczyć?
Tłumaczenia nie musisz robić, aby uzyskać legalizację. Musisz jednak sprawdzić czy instytucja, czy firma, gdzie będziesz okazywać dokument, będzie wymagać tłumaczenia.
Niemieckie dokumenty do obrotu prawnego na terenie Polski.
Jak uzyskać apostille w Niemczech?
Dokumenty do legalizacji na terenie Republiki Federalnej Niemiec uwierzytelniane są przez różne instytucje i procedura zależna jest od ich rodzaju. Inna dotyczy dokumentów federalnych a inna dotycząca tych, które wydane są przez Landy.
Ile kosztuje legalizacja dokumentów do Polski?
Koszt legalizacji nie jest stały. Koszt apostille to od około 20 Euro do 100 Euro.
Jak wygląda procedura uzyskania apostille w Niemczech?
Procedura uzależniona jest od rodzaju dokumentu. Prosimy o kontakt w celu przekazania informacji.
Jakie dokumenty nie muszę legalizować?
W lutym 2019 roku przyjęto ustawę unijną, która mówi, że niektóre dokumenty wydane w jednym kraju UE nie muszą być legalizowane pieczęcią apostille, jeśli wymagane są przez urząd w innym kraju UE. Dotyczy to części dokumentów urzędowych. W praktyce w wielu sytuacjach będziesz musiał uzyskać klauzulę apostille.
MSZ na swoich stronach informuje:
Rozporządzenie dotyczy dokumentów odnoszących się m.in. do: urodzenia, pozostawania osoby przy życiu, zgonu, imienia i nazwiska, małżeństwa (również zdolności do zawarcia małżeństwa oraz stanu cywilnego), rozwodu, separacji lub unieważnienia małżeństwa, pochodzenia dziecka, przysposobienia, miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu, obywatelstwa czy braku wpisu w rejestrze karnym.
Ambasada Polski w Berlinie
Lassenstr. 19-21,
14193 Berlin-Grunewald,
telefon: + 49 30 22 313 0
berlin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Ambasada Niemiec w Warszawie
Jazdów 12/2,
00-467 Warszawa
telefon: +48 22 584 17 00