W jaki sposób można uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Co to jest zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenie o niekaralności jest dokumentem wymaganym przy uzyskiwaniu różnego rodzaju koncesji, licencji, a także przy składaniu podania o pracę w niektórych zawodach. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że może być także niezbędne przy aplikowaniu o wizę (np. pracowniczą do Brazylii). W jaki sposób można taki dokument uzyskać? Do jakiego urzędu należy się po niego zgłosić i ile to może trwać?

W jakim urzędzie uzyskam zaświadczenie o niekaralności?

Pandemia COVID-19 sprawiła, że praca wielu urzędów jest mocno ograniczona – z części usług można skorzystać jedynie w opcji korespondencyjnej, a te, które już udostępniono publicznie wiążą się z ogromnymi kolejkami. Tak też jest w przypadku sądów, a to właśnie tam można pobrać zaświadczenie o niekaralności. Dokładnie odbywa się to w dowolnym punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Sądowego (takowe znajdują się przy niektórych sądach) lub w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie.

Czy naprawdę muszę iść osobiście do urzędu po zaświadczenie o niekaralności?

Osoby zainteresowane uzyskaniem zaświadczenia o niekaralności mają do wyboru osobiste stawiennictwo w urzędzie lub skorzystanie z usług agencji w tym pośredniczących. Na podstawie wniosku i pełnomocnictwa firma w tym wyspecjalizowana może bowiem pobrać w naszym imieniu zaświadczenie o niekaralności i odesłać ten dokument na wskazany przez nas adres. Korzystając z usług firmy Legalizacje.com możemy nie tylko uzyskać interesujący nas dokument, ale także (jeśli będzie to konieczne) go zalegalizować (w postaci legalizacji zwykłej lub apostille). Możliwe jest także wykonanie tłumaczenia przysięgłego takiego zaświadczenia, na dowolny, interesujący nas język.

Skorzystanie z takich usług może szczególnie zainteresować osoby spoza Warszawy oraz te, które nie chcą spędzać kilku godzin czekając w kolejce do urzędu.

Linki:

Zaświadczenie

Rejestracja leków do Dubaju (ZEA)